Bookinggruzja

NederlandsEnglishქართულიDeutschPolskiРусский

PRZYDATNE INFORMACJE

O czym powinieneś wiedzieć i pamiętać przed wyjazdem do Gruzji

Wizy

Obywatele RP, tak jak wszyscy obywatele Unii Europejskiej, korzystają z prawa do swobodnego wjazdu i pobytu w Gruzji przez okres do 360 dni. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 360 dni jest paszport lub dowód osobisty.

Język

Głównym językiem jest gruziński, jednak można porozumieć się także po rosyjsku, angielsku i niemiecku.

Strefa czasowa

Czas polski plus 2 godziny.

Napięcie

220V/50Hz (gniazdka europejskie).

Waluta

Lari (GEL)
1 PLN ~ 0.75 GEL
1 EUR ~ 3.10 GEL
1 USD ~ 2.50 GEL

Ceny

W Gruzji ceny towarów codziennego użytku oraz żywności są zbliżone do polskich.

20 najczęściej zadawanych pytań

Jaką walutę zabrać do Gruzji?

Obowiązującą walutą w Gruzji jest Lari (Gel). Sugerujemy zabrać ze sobą Euro lub Dolary, które bez problemu można wymienić w kantorach w Kutaisi, Batumi czy Tbilisi. Kursy walut są standardowe. Banknoty nie powinny być uszkodzone i porysowane, w przypadku dolarów nie starsze niż wydanie 2000 rok. Pod uwagę należy wziąć również planowaną trasę oraz czas spędzony w większych miastach.

Ile zabrać ze sobą gotówki?

W zależności od opłaconego pakietu sugerujemy zabranie niewielkiej ilości gotówki, która posłuży na zakup pamiątek oraz drobnych przyjemności. W zależności od indywidualnych potrzeb ilość waha się od 50 do 200 Euro na tydzień wyjazdu, zakładając wykupione wyżywienie.

Czy w Gruzji jest dostęp do bankomatów?

Tak, nie ma z tym problemów w większych miastach. Należy jednak wziąć pod uwagę planowaną trasę oraz czas spędzony w większych miastach. Kursy oferowane przez banki przy wypłacaniu gotówki są mniej korzystne niż kursy lokalnych kantorów.

Czy można płacić karta płatniczą?

Coraz więcej punktów na terenie Gruzji pozwala na płacenie za pomocą kart płatniczych. Jednak należy mieć na uwadze, iż nie wszystkie miejsca (zwłaszcza w mniejszych miejscowościach) posiadają taką opcję. Większość miejsc noclegowych oraz restauracji preferuje zapłatę w gotówce. Wyruszając w mniej uczęszczane zakątki kraju sugerujemy zabranie ze sobą wystarczającej ilości gotówki.

Czy wymagana jest wiza turystyczna?

Nie, zarówno w Gruzji jak i w Armenii nie są wymagane wizy uprawniające do pobytu. Sytuacja ma zastosowanie wobec obywateli Unii Europejskiej – paszport lub dowód osobisty są jedyny wymaganymi dokumentami.

Jaki dokument tożsamości zabrać ze sobą?

Lecąc bezpośrednio z Polski w zupełności wystarcza dowód osobisty, jednak planując lot przez Ukrainę na przykład wymagany jest paszport. Z doświadczenia w podróży polecamy zabrać dwa odrębne dokumenty tożsamości lub dodatkowe zdjęcia dokumentu, przydatne w przypadku zgubienia portfelu/dokumentów.

Jaki obowiązuje standard hoteli/zakwaterowania w Gruzji?

Wszystko ustalane jest przed wylotem, należy się jednak nastawić na to, że kraj dopiero rozbudowuje swoją bazę noclegową. Oferowany standard zwykle można zawrzeć w stwierdzeniu: 3 gwiazdki *** – z pewnymi odstępstwami w niektórych regionach. Oczywiście możliwe jest również zakwaterowanie w wyższym standardzie noclegu. Żadne z miejsc noclegowych w którym zatrzymujemy się nie wymaga własnego śpiwora czy ręcznika.

Czego oczekiwać w kwestii wyżywienia?

Kolejne często zadawane pytanie. Dbamy o to, aby nasi goście mieli możliwe największy kontakt z tradycyjną gruzińską kuchnią – śniadania i obiadokolacje (lub inna wybrana forma wyżywienia) są obfite, zróżnicowane i z pewnością przypadną do gustu każdemu. Restauracje w których odbywają się supry oraz miejsca w których zatrzymujemy się na posiłek serwują wysoki standard posiłków, podobnie – zróżnicowane i obfite. W przypadku osób znajdujących się na specjalistycznych dietach – prosimy o wcześniejszy kontakt.

Czy w Gruzji dostęp do Internetu jest swobodny?

W hotelach oraz hostelach dostępy jest darmowy punkt Wi-Fi. W przypadku konieczności korzystania z Internetu w trasie – lokalni operatorzy sieci komórkowych zapewniają płatne usługi Internetu mobilnego, wymagany jest zakup dedykowanej karty SIM.

Co zabrać ze sobą na wyjazd?

Aktualne dokumenty poświadczające tożsamość, wydrukowane bilety lotnicze, gotówkę lub kartę płatniczą – to na pewno. Oprócz tego sugerujemy zabranie odzieży turystycznej, podstawowych kosmetyków oraz zapasu leków, zażywanych w Polsce. Pozostałe zabierane rzeczy zależą już od Państwa oraz od charakteru wyjazdu. Odradzamy przepakowywanie bagażów dużą ilością zbędnych przedmiotów – zwłaszcza jeśli charakter wyjazdu jest objazdowy. Zdecydowanie zalecamy stosowanie się do przepisów ruchu lotniczego, w kwestii przedmiotów zabronionych i ilości płynów w bagażu.

Jak dobrać wielkość bagażu do wyjazdu?

Wszystko zależy od nawyków podróży – na tygodniowy wyjazd komfortowo można zapakować się zarówno w bagaż podręczny jak i w torbę, bagaż rejestrowany. Wszystko zależy od preferencji podróżującego. Sugerujemy przemyślenie współdzielenia bagażu lotniczego z innym/innymi uczestnikami wyjazdu – zmniejszy to koszty oraz pozwoli zaoszczędzić miejsce w samochodach, co wpływa na komfort podróży.

Co zabrać ze sobą do Polski, czy wykupić bagaż na lot powrotny?

Zdecydowana większość odwiedzających zabiera ze sobą do Polski zarówno pamiątki jak i przyprawy czy wino. Warto rozważyć zakup bagażu na lot powrotny, zwłaszcza w kwestii limitów zabieranego alkoholu. Aktualnie limit przewozu alkoholu z krajów poza Unią Europejską wynosi 4 litry wina oraz 1 litr napojów o zawartości powyżej 22% alkoholu etylowego / osobę. Z naszego doświadczenia wiemy, że incydenty na lotnisku mogą się przydarzyć – zarówno ze strony ochrony lotniska jak i służby celnej.

Czy w Gruzji jest bezpiecznie?

Zdecydowanie, co więcej niewiele miejsc może pochwalić się takim spokojem i bezpieczeństwem. Stosunek Gruzinów do Polaków jest naprawdę życzliwy i przyjacielski. Nie odnotowano w ostatnich latach żadnych nieprzyjemnych incydentów dotyczących turystów, co więcej wiele osób z Polski decyduje się na wyjazd na dłużej w te strony.

Jak przygotować się na różnice kulturowe w Gruzji?

Gruzini bardzo dużą wagę przywiązują do miejsc związanych z kultem religijnym – sugerujemy zabranie ze sobą chust do nakrycia głowy i bioder w przypadku kobiet oraz spodni za kolana (lub z odczepianymi nogawkami) w przypadku mężczyzn. Pomimo bardzo życzliwego nastawienia – zalecamy respektowanie praw i obyczajów mieszkańców kraju.

Jakiej pogody oczekiwać w Gruzji?

Polecamy obserwowanie aktualnych danych meteorologicznych na międzynarodowych portalach. Pogoda, jak w każdy miejscu bywa zmienna – lepiej przygotować się do nieoczekiwanych zmian i sytuacji. W sezonie turystycznym dominują dni ciepłe i pełne słońca, jednak ich prawdopodobieństwo zależ głownie od miesiąca, w którym odbywa się wyjazd. Od października do maja w górach Kaukazu zalega śnieg i wieczory są chłodnę, należy być na to przygotowanym.

Jak przygotować się do pieszej wycieczki po górach?

Jeśli w planie wyjazdu znajduje się trekking górski, wymaga on pewnego przygotowania. Sugerujemy zabranie ze sobą dobrych, rozchodzonych butów trekkingowych za kostkę, odpowiedniej odzieży (w tym termicznej), nakrycia głowy oraz kremu z filtrem – słońce potrafi dać się we znaki. W przypadku planowanego obozu górskiego – dostępna jest opcja zakupu kartuszy gazowych oraz wypożyczenia niezbędnego sprzętu.

W jakim języku porozumiewać się w Gruzji?

Choć coraz większa ilość Gruzinów, zwłaszcza młodszych zaczyna korzystać z języka angielskiego – dominującym językiem w kontaktach z przyjezdnymi jest rosyjski. Dotyczy to zwłaszcza starszej części społeczeństwa. Sugerujemy zabranie ze sobą niewielkiego polskorosyjskiego słownika czy „rozmówek”.

W jakim języku mówi kierowca?

Podobnie jak w przypadku pytania powyżej – język rosyjski. Co prawda część z naszych kierowców potrafi posługiwać się podstawami języka polskiego oraz angielskiego, jednak głównym narzędziem pozostaje język rosyjski. Nie powinno to jednak być powodem do zmartwień – jak dotąd nie stanowiło to problemu, dodając wręcz dodatkowego uroku naszym wyjazdom.

Czy kierowca będzie również przewodnikiem?

Nasi kierowcy posiadają ogromną wiedzę dotyczącą kraju, tradycji i odwiedzanych regionów. Pozwoli to Państwu odkryć tajemnice Gruzji, zgłębić wiedzę dotyczącą kultury i obyczajów oraz spojrzeć oczyma rodowitego mieszkańca kraju. Co prawda trudno oczekiwać wiedzy podręcznikowej, jednak ilość znanych ciekawostek oraz przygotowanie techniczne do wyjazdu będzie na najwyższym poziomie.

Co przywieźć w podarunku Gruzińskim gospodarzom?

Choć oczywiście jest to indywidualna sprawa, wielu odwiedzających pyta co zabrać w prezencie – my sugerujemy drobne podarunki w postaci dobrej kawy, słodyczy lub naszego lokalnego alkoholu. Choć Gruzini naprawdę kochają Polaków i nie oczekują nic w zamian, drobny gest potrafi sprawić szczery uśmiech na twarzy.